Jak pozbyć się zrogowaceń na stopach?

Jak pozbyć się zrogowaceń na stopach?

Uroda Usługi

Jak pozbyć się zrogowaceń na stopach? Na gładkiej powierzchni stóp często pojawiają się mniejsze lub większe zrogowacenia, które negatywnie wpływają na ich estetykę, jak również na pewność siebie i samopoczucie ich posiadacza. Dlaczego na stopach powstają tego rodzaju zmiany i jak skutecznie się ich pozbyć?

Zrogowacenia na stopach – przyczyny powstawania

Jak pozbyć się zrogowaceń na stopach?
Jak pozbyć się zrogowaceń na stopach?

Nieestetyczne i uciążliwe zrogowacenia mogą pojawiać się na powierzchni stopy z kilku różnych powodów. Znalezienie konkretnej przyczyny jest kluczem do skutecznej i w pełni efektywnej terapii. Do najczęstszych przyczyn, skutkujących wystąpieniem nadmiernego rogowacenia naskórka na stopach, zalicza się noszenie nieodpowiedniego, źle dopasowanego obuwia, za ciasnych i nieoddychających butów, wady postawy, które prowadzą do nierównomiernego obciążania stóp, jak również nadwagę, otyłość oraz niektóre z chorób przewlekłych – cukrzycę, reumatyzm czy schorzenia nerek i wątroby.

Ponadto przyczyną rogowacenia skóry na stopach mogą być także zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta oraz wrodzone lub nabyte deformacje stóp. Na problem ten narażone są także osoby prowadzące aktywny tryb życia, którym często zdarzają się otarcia bądź nadmierne obciążanie stóp, a także osoby pracujące fizycznie oraz wykonujące pracę głównie w pozycji stojącej. 

Jak powstaje i jak wygląda zrogowaciały naskórek?

Rogowacenie naskórka na powierzchni stóp to bardzo powszechny problem, który warto sukcesywnie redukować i leczyć. Powstaje on wskutek nadmiernego namnażania się komórek naskórka, co stanowi naturalną reakcję obronną na pojawiający się ucisk, otarcia, obciążenia czy urazy mechaniczne. Kiedy skóra stopy jest regularnie przeciążona, poddawana drobnym otarciom i uszkodzeniom, rozpoczyna proces obronny; intensywnie namnażające się komórki naskórka nawarstwiają się, a wskutek niedostatecznego odżywienia i nawodnienia przesuszają się, obumierają, aby następnie przybrać formę zgrubiałej i zrogowaciałej skóry. 

Zobacz koniecznie :

 

Zrogowacenia na stopach – czego unikać?

Kiedy na powierzchni stopy pojawiają się zmiany w postaci zrogowaceń, należy niezwłocznie reagować. Im szybciej pozbędziemy się martwego, zalegającego naskórka, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że do pełnej skuteczności i bezpieczeństwa konieczna jest także właściwość podjętych działań. Należy więc zdecydowanie unikać usuwania zrogowaceń na własną rękę, szczególnie przy użyciu metalowych pilników czy pumeksów. Intensywne tarcie może na pozór przynieść pożądany efekt w postaci pozbycia się zrogowaceń, jednak na dłuższą metę jest ono czynnością zbyt inwazyjną i szkodliwą. Co więcej, najczęściej powoduje jeszcze bardziej intensywne namnażanie się komórek naskórka, a co za tym idzie znacznie większe zrogowacenia. Aby nie wplątywać się w błędne i szkodliwe dla struktury skóry koło, należy z problemem przesuszonej i zrogowaciałej skóry udać się do specjalisty podologa. 

Usuwanie zrogowaceń u podologa

W profesjonalnym gabinecie podologicznym, dzięki użyciu fachowych, odpowiednio dobranych i sterylnych narzędzi, specjalista skutecznie usunie z powierzchni stóp nieestetyczne i uciążliwe zmiany. Dlaczego tak ważne jest, aby z problemem zrogowaceń udać się do podologa? Z pomocą specjalisty możemy bowiem nie tylko pozbyć się zrogowaceń, ale także poznać ich przyczynę, jak również dowiedzieć się, w jaki sposób zapobiec ich ponownemu powstawaniu. 

Przed rozpoczęciem faktycznego zabiegu usuwania zrogowaceń podolog sprawdza stan stóp pacjenta i przeprowadza szeroki wywiad, aby poznać dokładną przyczynę problemu. Dzięki temu jest on w stanie ze stuprocentową efektywnością dopasować kurację oraz stosowane w jej trakcie leki i preparaty. Po zakończeniu zabiegu podolog może wykonać również szereg czynności pielęgnacyjnych, mających na celu dogłębne odżywienie i nawilżenie stóp. Może on także zalecić odpowiednią pielęgnację domową, dzięki której możliwe będzie utrzymanie efektu leczenia na dłużej.

Rogowacenie skóry stóp – jak zapobiegać?

Doświadczony specjalista podolog powinien zalecić pacjentowi stosowanie odpowiednich kosmetyków i środków pielęgnacyjnych, jak również zapoznać go z szeregiem zaleceń, mających na celu uniknięcie ponownego pojawienia się problemu zrogowaceń. Przede wszystkim należy unikać inwazyjnych, nieumiejętnie wykonywanych zabiegów kosmetycznych, które negatywnie wpływać mogą na strukturę, kondycję oraz estetykę skóry stóp. Ponadto warto z większa starannością dobierać buty, dbając o to, aby były one wygodne, oddychające i przede wszystkim we właściwym rozmiarze. 

Ważna jest w tym wypadku również odpowiednia dieta i suplementacja, jak również właściwe nawadnianie organizmu, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Należy przyjmować należyte dawki korzystnej dla skóry witaminy A, E oraz witamin z grupy B, jak również pilnować odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów, a także stosować specjalistyczne kremy i maści głęboko nawilżające skórę stóp.