Gdzie najlepiej kupić drewno konstrukcyjne? W obecnych czasach znanych jest wiele różnych materiałów konstrukcyjnych. Każdy z nich ma swoje niewątpliwe zalety, jak również i wady. Ciekawym rodzajem tego typu surowca jest niewątpliwie drewno konstrukcyjne. Jego wyróżnikiem jest fakt, że bardzo niską wagę łączy on z wysokim poziomem wytrzymałości. Dzięki temu, ten surowiec może być wykorzystywany tam, gdzie inne materiały by się nie sprawdziły.
Gdzie można kupić dobre drewno konstrukcyjne?
W obecnych czasach można wyróżnić kilka podstawowych materiałów konstrukcyjnych. Z pewnością jednak tym, które może się pochwalić największą popularnością, jest drewno konstrukcyjne. Wiele osób ma jednak ze znalezieniem miejsca, gdzie taki surowiec budowlany mogłyby kupić w dobrej cenie. Jak się jednak okazuje, szczególnie dobrym miejscem jego zakupu może być Polska. Wszystko dlatego, że to w naszym kraju rośnie najwięcej gatunków drzew, z których powstaje później wspomniany surowiec budowlany. Przede wszystkim, mowa tutaj o drzewach takich jak sosna, modrzew czy świerk, które zdecydowanie najczęściej są wykorzystywane do pozyskania na przykład drewna do budowy domu szkieletowego. Również w naszym kraju bez większych trudności znajdziesz zaufanych dystrybutorów tego rodzaju surowca. W jaki sposób jednak powstaje drewno konstrukcyjne? Drewno to tak naprawdę jest pozyskiwane z drzew iglastych i w mniejszym stopniu – liściastych. Kluczem do uzyskania większej wytrzymałości, która sprawi, że będzie się ono nadawało do celów konstrukcyjnych, jest proces suszenia. Aby surowiec ten mógł być wykorzystywany na przykład jako drewno na domy szkieletowe, musi zawierać w sobie jak najmniej wilgoci. Tak naprawdę, w przypadku większości klas tego surowca przyjmuje się, że powinno ono zawierać w sobie od około 7% do maksymalnie 12% wilgoci. Proces suszenia sprawia, że drewno uzyskuje większą sprężystość i tym samym – wytrzymałość. Niektóre rodzaje tego surowca, na przykład te pozyskiwane z drzewa sosnowego cechują się naprawdę dużą wytrzymałością, połączoną z niewielką masa. Dzięki temu, zużycie tego surowca na przykład jako drewna na dom jest w ogóle możliwe. Warto wspomnieć, że niewielka waga i wysoka wytrzymałość są tymi cechami drewna, które odróżniają go do innych materiałów konstrukcyjnych. Większość z nich solidnością łączy z dużą masą, co utrudnia ich stosowanie w praktyce. Oczywiście poszczególne rodzaje drewna konstrukcyjnego mogą mieć różne parametry masy i wytrzymałości. Wpływa to również na cenę drewna konstrukcyjnego, jak również jego możliwe zastosowania.
Sprawdź także:
Rodzaje drewna konstrukcyjnego
Drewno do zastosowań budowlanych nie jest materiałem jednorodnym. Poszczególne jego rodzaje mogą mieć różne parametry wytrzymałości, jak również masy. W związku z tym zupełnie inne mogą być także ich zastosowania. Bardzo popularnym typem tego surowca jest drewno klasy c24. Ta klasa drewna jest ceniona przede wszystkim za niezwykłą wytrzymałość. Zazwyczaj powstaje ona z odpowiednio obrobionego drewna świerkowego. W wyniku obróbki wilgotność tego drewna ogranicza się do maksimum 18%, następne jest ono strugane i cięte według obowiązujących na terenie kraju norm budowlanych PN-EN338. Zgodnie z tą normą, drewno C24 musi spełniać pewne określone wymagania względem jego sztywności i wspominanej już wilgotności, jak również rozmiaru. Drewno konstrukcyjne C24 może mieć wiele różnych zastosowań, przede wszystkim w budownictwie. Tworzy się z niego na przykład konstrukcje dachowe, stropy, a nawet całą konstrukcję domów szkieletowych. W obecnych czasach, ta klasa drewna jest uważana powszechnie za mającą najlepszy stosunek masy do wytrzymałości. Niska waga sprawia, że stosowanie drewna c24 w praktyce jest niezwykle wygodne. Na popularność tego surowca wpływa ma również atrakcyjna cena drewna c24. Dzięki niej, jest to materiał który może być wykorzystywany z powodzeniem, gdy użycie innych surowców w dużej ilości byłoby zbyt kosztowne. Niska wilgotność tego drewna sprawia zaś, że w wybudowanych z niego budynkach nie ma problemów z pleśnią. Drugim bardzo ważnym rodzajem drewna konstrukcyjnego jest drewno konstrukcyjne klejone. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że jego masa jest bardzo niska w porównaniu do jego wytrzymałości. Parametr ten jest co prawda słabszy niż w przypadku drewna c24, ale ma ono inną bardzo istotna zaletę. Jest nią fakt, że drewno to wykazuje największą odporność na ogień, pośród innych rodzajów drewna konstrukcyjnego. W kontakcie z ogniem, klejone drewno konstrukcyjne jest uszkodzone tylko w jego zewnętrznej warstwie, cała konstrukcja z niego utworzona pozostaje nienaruszona. Jest to bardzo ważna zaleta, która tak naprawdę eliminuje jedyną wadę drewna jako surowca konstrukcyjnego, czyli podatność na ogień. Kolejną, bardzo ważną zaletą drewna klejonego jest jego wysoka elastyczność. Materiał ten, w odróżnieniu do innych o podobnym pochodzeniu, może być dowolnie wyginany. To pozwala z kolei na tworzenie z jego pomocą budynków i konstrukcji o praktycznie dowolnym kształcie, nawet eliptycznym. Dlatego też, drewno klejone oprócz branży budowlanej ma wiele innych zastosowań, na przykład w ogrodnictwie.