Czym jest depresja i jak ją leczyć?

Czym jest depresja i jak ją leczyć?

Zdrowie

Czym jest depresja i jak ją leczyć? Depresja to choroba, która jest coraz częściej diagnozowania zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ma ona podłoże psychiczne, dlatego powinna być jak najszybciej zdiagnozowana i leczona przez profesjonalistę.

Objawy depresji

Pierwsze objawy depresji bardzo często mylone są ze zwykłym przemęczeniem. Może dawać ona objawy fizykalne, takie jak bóle głowy, bóle mięśni, osłabienie, pogorszenie jakości widzenia. Występowanie tego typu objawów nie zawsze oznacza depresję, bardzo często wystarczy zmienić dietę, wdrożyć odpowiednią suplementację i zadbać o odpoczynek, a nieprzyjemne dolegliwości same ustąpią. Jeżeli jednak towarzyszy im obniżenie nastroju, skłonność do popadania w stany lękowe, brak poczucia własnej wartości, obniżenie samooceny, brak wiary we własne siły czy niechęć do innych osób, warto zgłosić się do specjalisty. Pierwsze objawy depresji bywają lekceważone w nadziei, że to tylko chwilowy spadek formy i wkrótce znowu poczujemy się lepiej. Niestety, depresja to podstępna choroba, która rozwija się latami i niszczy nas od środka. Tylko odpowiednie leczenie depresji może pomóc nam pokonać chorobę.

Depresja u bliskich

Rozpoznanie depresji u osoby bliskiej zwykle jest bardzo trudne, ponieważ chorzy potrafią doskonale ją zamaskować. Na co dzień są uśmiechnięci i wydają się być zadowoleni z życia, dlatego trzeba bacznie ich obserwować. Pierwszym symptomem, który powinien zwrócić naszą uwagę jest brak chęci spotkania czy kontaktu. Chory woli spędzić czas samotnie w domu. Kolejną oznaką depresji mogą być tak zwane zawieszenia. Chory nie zwraca uwagi na to, co dzieje się dookoła niego, a jedynie bezradnie patrzy w jedno miejsce, na przykład na ścianę czy w okno. W zaawansowanym stadium choroby chory może wykazywać nawet skłonności samobójcze, dlatego warto zwracać uwagę na to, co mówi. Osoby chore na depresję często bowiem poruszają tematy związane ze śmiercią.

Leczenie na NFZ i prywatnie

Czym jest depresja i jak ją leczyć?
Czym jest depresja i jak ją leczyć?

Leczenie depresji finansowane jest z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wystarczy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas na dalsze leczenie do psychologa bądź psychiatry, w zależności od stadium zaawansowania choroby. Niestety, czas oczekiwania na wizytę może wynieść nawet kilka miesięcy, dlatego warto poprosić lekarza o wskazanie ośrodka, w którym terminy przyjęć są jak najkrótsze. Po pierwszej wizycie psycholog podejmuje decyzje odnośnie tego, jak ma wyglądać dalsze leczenie. Część z chorych może kontynuować terapię na oddziale ambulatoryjnym. Psycholog umawia się z pacjentem na sesje indywidualne bądź w ramach terapii grupowej. Leczenie depresji w ten sposób trwa zwykle od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Innym sposobem leczenia depresji jest pobyt w ośrodku dziennym. Chory ma zapewnioną kompleksową terapię, która trwa kilka godzin dziennie. Najcięższe przypadki leczone są na szpitalnych oddziałach psychiatrycznych. Są to oddziały zamknięte, na które często trafiają osoby mające za sobą nieudaną próbę samobójczą. Leczenie depresji w szpitalu trwa dopóty, dopóki lekarze nie zaobserwują u chorego wyraźnej poprawy. Leczenie depresji opiera się nie tylko na terapii, ale również na przyjmowaniu odpowiednich leków. Lekarz prowadzący każdorazowo decyduje o tym, jaki to będzie lek, w jakiej dawce i jak często zażywany. Osoby, które nie chcą czekać na wizytę finansowaną przez NFZ mogą zdecydować się na terapię prywatną. Jej koszt jest jednak bardzo wysoki, zważywszy na ilość spotkań, jakie będzie trzeba odbyć z terapeutą. Cena za jedną wizytę to około 150 zł, ponadto specjaliści przyjmują prywatnie głównie w większych miastach. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które pilnie potrzebują profesjonalnej pomocy.

Depresja u dzieci

Ofiarami depresji coraz częściej padają także dzieci i młodzież. Zdiagnozowanie u nich depresji jest trudne, gdyż obniżony nastrój często mylony jest z okresem buntu charakterystycznym dla wieku dojrzewania. Ważne jest jednak, aby bacznie obserwować dziecko i w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów, zgłosić się po pomoc. Depresja u dzieci postępuje bardzo szybko i ma destrukcyjny wpływ na ich postrzeganie świata i wyniki w nauce. Leczenie depresji u dzieci można rozpocząć od wizyty u psychologa bądź pedagoga szkolnego. Nie są to co prawda specjaliści w leczeniu tego typu schorzeń, niemniej jednak są oni w stanie wstępnie zdiagnozować dziecko i skierować je na dalsze leczenie do poradni specjalistycznej.

Czy z depresją da się żyć?

Depresja znacznie obniża jakość życia, a co więcej nieleczona może prowadzić do chęci odebrania sobie życia. Dlatego właśnie leczenie depresji już na wczesnym etapie rozwoju choroby jest bardzo ważne. Nie warto robić tego na własną rękę. Szczególnie niebezpieczne dla chorych są preparaty dostępne bez recepty, które nie wykazują większych właściwości leczniczych, a jedynie chwilowo mogą uspokoić i poprawić nastrój. Dla osoby chorej najważniejsza jest psychoterapia, która pozwoli skutecznie pozbyć się choroby. Niestety, depresja ma skłonności do nawrotów, dlatego pomimo wyleczenie choroby warto nadal uważnie obserwować siebie i bliskich.