Ile kosztują implanty zębów – estetyczne i zdrowe zęby to podstawa komfortu dla wielu osób. Dbanie o higienę jamy ustnej jest ważnym elementem ochrony zdrowia w ogóle. Niestety czasem dochodzi do konieczności wykonania ekstrakcji zęba, czyli usunięcia go. Wówczas dobrym rozwiązaniem, pozwalającym przywrócić pełen komfort i uzębienie jest wstawienie implantu zębowego. Z czego wykonane są implanty i jaki jest ich koszt?
Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwalają uniknąć późniejszych, przykrych konsekwencji związanych z usunięciem zębów – o czym warto pamiętać na co dzień?
Dbanie o uzębienie to bardzo ważny element zdrowia. Silne i piękne zęby są dla wielu osób bardzo ważnym elementem wizualnym, dodającym pewności siebie i swobody przy uśmiechaniu się. Dlatego też regularne wizyty u specjalisty w gabinecie są niezbędne, by czuć pełen komfort, cieszyć się zdrowymi zębami, które nie będą wymagały większych zabiegów. Dzięki profesjonalistom zajmującym się uzębieniem oraz rozwoju technologii i medycyny wiele osób może zachować znacznie dłużej swoje naturalne zęby, niż miało możliwość w przeszłości. Dzisiaj dentyści przede wszystkim starają się ratować zęby swoich pacjentów i utrzymywać je maksymalnie długo. Dlatego popularne jest tak zwane leczenie kanałowe, kiedy ząb jest już martwy, ale wypełnia się go we wnętrzu specjalną substancją. Dzięki temu jest on zabezpieczony, można się nim posługiwać, a jednocześnie nie sprawia bólu i nie powoduje na przykład destrukcji sąsiednich zębów. Czasami jednak trzeba dokonać bardziej radykalnych działań.
Dopasowanie implantu zęba do korony – czym zajmuje się implantologia w stomatologii?
Tutaj przede wszystkim najbardziej uciążliwym zabiegiem jest ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, z którym niestety nic już nie da się zrobić. Po usunięciu zęba zostaje w uzębieniu puste miejsce, które z jednej strony nie wygląda estetycznie, a z drugiej może zaburzyć konstrukcję całego uzębienia. Dlatego coraz popularniejszą techniką radzenia sobie z tym problemem jest implantologia zębowa. Implantologia w leczeniu uzębienia jest gałęzią zajmującą się tworzeniem zamienników utraconych zębów, dopasowywaniem ich do kształtu szczęki, tak by sztuczny ząb niczym się nie wyróżniał i wyglądał jak najbardziej naturalnie. Implanty ciesząc się coraz większą popularnością wśród pacjentów i coraz więcej osób decyduje się na takie właśnie rozwiązaniem.
Z czego zbudowany jest implant zęba, jak się go stosuje?
Implanty bowiem pozwalają ponownie cieszyć się pięknym i zdrowym uzębieniem. A materiały, z których wykonywane są te właśnie zamienniki są trwałe i nie przeszkadzają w codziennym egzystowaniu, mówieniu czy uśmiechaniu się. Są niemal nie do wychwycenia. Implanty zębów umieszcza się w kości zębowej. Pomimo że widoczna jest tylko sama korona zęba, to warto pamiętać o tym, że po ekstrakcji zęba usuwany jest także korzeń. Dlatego też aby nałożyć koronę zęba, musi być ona solidnie przytwierdzona do szczęki. Dlatego też implanty zębów posiadają warstwę niewidoczną, która wkręcana jest w kość. Na tę warstwę dopiero nasadzana jest odpowiednio dobrana korona. Dzięki temu całość z jednej strony wygląda bardzo estetycznie, z drugiej zaś uzębienie jest stabilne i będzie służyć jeszcze przez wiele lat. Wśród materiałów, z których wykonywane są implanty popularne i powszechnie stosowane są szczególnie dwa rodzaje – implanty tytanowe oraz implanty cyrkonowe. Implanty tytanowe, jak sama nazwa wskazuje wykonane są z tytanu.
Koszty związane z założeniem implanta zębowego – z jakimi warunkami finansowymi należy się liczyć, decydując się na zabieg?
Charakteryzują się przede wszystkim jakością wykonania oraz trwałością. Ich wadą może być jednak szary kolor. Kolor, który powinien być niewidoczny, jednak jeśli nastąpi odsunięcie linii kości zębowej, to implant może być już zauważalny. Drugim rozwiązaniem są implanty zębowe cyrkonowe, które są bardziej naturalne dla człowieka. Wykazują się dużą odpornością na różne warunki, spożywanie napojów, a ponadto nie wyróżniają się kolorystycznie. Największą przeszkodą dla wielu osób, jeśli chodzi o zdecydowanie się na implanty zębowe, są ich koszty. Tutaj ceny mogą być dosyć zróżnicowane, jednak nie zmienia to faktu, że wstawienie implantów zębowych nie należy do najtańszych zabiegów. Na cenę takiego zabiegu wpływa kilka elementów. Zakup śruby, która będzie wkręcana w kość, gdzie znajdują się korzenie zębów, przygotowanie specjalnej korony zębowej, konsultacje implantologiczne, diagnostyka radiologiczna, sam proces wszczepienia i wiele innych dodatkowych zmiennych, które mogą wystąpić. Wszczepienie implantu zębowego w zależności od gabinetu i doboru materiałów, z których będzie on wykonany to koszty rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Dla wielu osób są to jednak ceny zaporowe, dlatego też spora grupa potencjalnych pacjentów nie decyduje się na takie rozwiązanie. Efekty jakie przynosi implant zębowy są bardzo estetyczne, jednak ma to swoją wysoką cenę, na którą warto się przygotować, chcąc cieszyć się pięknym uzębieniem.