Import części samochodowych z USA – jak to wygląda i jakie jest cło? Samochody produkowane w Stanach Zjednoczonych Ameryki od zawsze były marzeniem wielu mężczyzn. Dzięki ciężkiej pracy wielu z nich może sobie w dzisiejszych czasach na nie pozwolić. Jest to również efekt umów bilateralnych pomiędzy USA i Polską, pozwalających na import samochodów oraz części samochodowych do naszego kraju.
Ze względu na dość znaczące odległości wydaje się to bardzo skomplikowanym procesem i tak rzeczywiście jest. Możemy jednak bez najmniejszego problemu znaleźć firmy, które zajmują się takimi usługami. Dzięki temu import samochodów i części ze stanów do Polski nie będzie wielkim problemem. Może się nim natomiast stać odpowiednie opłacenie cła w Krajowej Administracji Skarbowej. Jak wygląda import części z USA i jakie cło musimy za nie zapłacić?
Import części samochodowych z USA do Polski
Posiadacze samochodów wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych, mają bardzo często duży problem z dostępem do ich części. W Europie nie są one bowiem produkowane, a na portalach z częściami używanymi również niezwykle ciężko je znaleźć. W takiej sytuacji konieczne są zakupy za pośrednictwem portali amerykańskich. Niestety duży problem stanowi w tym miejscu ocean, a co za tym idzie wysyłka części do Polski. Jeżeli są to elementy małe, wówczas nie ma problemu, ponieważ możemy skorzystać z wysyłki lotniczej. W przypadku większych rozmiarów, jak na przykład części karoserii, silników czy dużych skrzyń biegów, taka wysyłka jest niemożliwa. Konieczny jest wówczas fracht, czyli wysyłka w kontenerze morskim. Należy przygotować się w tym miejscu, że koszt dostawy będzie stosunkowo wysoki. Jest on również zależny od tego, do jakiego portu zawinie kontenerowiec. Jeżeli będzie do nasz rodzimy port w Gdyni, wówczas nie będzie problemu. Może się natomiast okazać, że statek zawinie do portu w Niemczech lub Skandynawii i konieczna będzie dodatkowo usługa transportu drogowego. Dla osób, których hobby to amerykańska motoryzacja nie stanowi to jednak żadnego problemu. Tym bardziej, że na rynku polskim działa wiele firm, które zawodowo zajmują się importem produktów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki do naszego kraju. Taka firma naliczy oczywiście odpowiednią opłatę za pomoc w organizacji transportu, ale nie będą nas interesowały żadne formalności z nim związane. Pracownicy dopilnują ponadto, aby zamówione produkty, w tym wypadku części samochodowe, dotarły do Polski na czas.
Sprawdź również:
- części samochodowe do japończyków
- części samochodowe japońskie warszawa
- części do samochodów japońskich
Czy za części ze Stanów Zjednoczonych musimy zapłacić cło?
Polska od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Przez te 17 lat, wiele osób odzwyczaiło się od pojęcia cła, ponieważ w przypadku handlu wewnątrzwspólnotowego cła nie występują. Wszelkie towary wymieniane pomiędzy przedsiębiorstwami z różnych krajów członkowskich, są rozliczane jako wewnątrzwspólnotowe. Oznacza to, że jeżeli kupujemy części samochodowe od przedsiębiorcy zarejestrowanego we Francji lub innym kraju Unii Europejskiej, wówczas jesteśmy zwolnieni z zapłaty cła. Jest to efekt przepisów dotyczących swobodnego przepływu towarów i materiałów pomiędzy państwami członkowskimi.
Wszystkie kraje nienależące do Unii Europejskie i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, nazywane są krajami trzecimi. W przypadku zakupu części samochodowych w krajach trzecich, obowiązkowa jest zapłata cła w odpowiedniej wysokości. Wysokość stawek określana jest w tym wypadku przez Komisję Europejską i można ją sprawdzić na stronach internetowych Komisji.
Stany Zjednoczone Ameryki dla Unii Europejskiej, a więc i dla Polski, uważane są za kraj trzeci. W związku z tym, jeżeli kupujemy w USA części samochodowe, jesteśmy zmuszeni do zapłaty określonego w przepisach cła. Określa się je procentowo od wartości zakupionych części. Cło na części samochodowe importowane ze Stanów do Polski, wynosi obecnie 4,5 % ich wartości. Jest to dość duża kwota, ale nie należy próbować obejścia przepisów. Wszystkie przesyłki są bowiem ściśle kontrolowane przez służby celne. W przypadku braku uiszczonego cła za części do auta, naliczone mogą zostać ustawowe odsetki.
Jak zapłacić cło za części do auta z USA?
Jeżeli paczka z częściami samochodowymi do nas dotarła, wówczas jesteśmy zmuszeni do złożenia odpowiedniej deklaracji. Możemy ją pobrać i złożyć przez internet. Chodzi oczywiście o deklarację, składaną do polskich organów celnych, włączonych do Krajowej Administracji Skarbowej. Złożenie deklaracji i zapłata cła jest bardzo prosta, więc nikt nie powinien mieć z tym większego problemu. Co bardzo ważne, w internecie znajdziemy wiele poradników, które znacznie pomogą w wypełnieniu deklaracji i opłacie cła w prawidłowej wysokości.
Jak widać zakup części samochodowych z USA wiąże się nie tylko w utrudnionym transportem, ale również z koniecznością dopełnienia formalności w naszym kraju. Cło za części samochodowe z Ameryki musi zostać uiszczone i w żaden sposób nie będziemy w stanie od tego uciec. Co bardzo ciekawe dotyczy to nie tylko części nowych, ale również używanych, kupowanych od prywatnych osób. Jeżeli części samochodowe z USA wysyła nam nasz znajomy, także jesteśmy zobligowani do zapłaty cła.