Jak obić fotel materiałem tapicerskim? W każdym domu są stare meble, a czasami są tak kochane przez wszystkich, że po prostu nie chce się ich wyrzucać i wymieniać na nowe. Użytkując przez kilka lat ulubiony fotel, w końcu zacznie on tracić swój pierwotny, piękny wygląd. W końcu im wygodniej, tym częściej jest używany, a zatem tapicerka szybciej się zużywa. Ponadto dobrej jakości mebel może nie pasować do odnowionego wnętrza po kolejnym remoncie. Wszystkie te problemy rozwiąże ponowne pokrycie fotela nową tkaniną. Jak wykonać wszystkie czynności, aby uzyskać estetyczny efekt?
Jak przywrócić dawny blask meblom tapicerowanym?
Aby obić fotel nowym materiałem, trzeba delikatnie zdjąć starą tkaninę, uważając, aby nie uszkodzić drewnianych elementów. Zwracając również szczególną uwagę na miejsca, w których łączy się kilka kawałków tkaniny. Wykonując zdjęcia będzie można ich użyć podczas składania nowego obicia fotela materiałem z wykrojów. Lepiej nie ufać swojej pamięci. Należy odkręcić nogi, używając śrubokręta, aby podważyć wsporniki mebli i wyjąć je szczypcami. Jak usunąć starą tkaninę z fotela? Rozerwać szwy, które w tym przeszkadzają a następnie użyć zrywaka, aby podzielić tkaninę na części. Nie trzeba konieczne ciąć tkaniny nożyczkami, ponieważ wszystkie części muszą pozostać dokładnie w takiej formie, w jakiej zostały wykonane przez producenta.
Wyprasować detale i podpisać je. Jeżeli komuś przyszło do głowy upranie detali, po czym wyraźnie usiadły, to trzeba wykonać następujące czynności: wziąć kawałek taniej tkaniny, agrafkami przymocować ją do fotela tak, aby powielały ozdobną tapicerkę. Przypiąć i narysować markerem. Po zdjęciu tkaniny z krzesła należy na niej narysować szczegóły. Dodać naddatki na szwy, upewnić się, że symetryczne części są naprawdę symetryczne. Ta metoda konstruowania wzorów jest również stosowana, gdy stara tapicerka nie jest usuwana, a dodatkowa zdejmowana osłona jest wykonywana w celu odnowienia fotela.
Jako narzędzi do zmiany tapicerki konieczne jest przygotowanie?
- Zszywacz meblowy lub zszywki do mocowania materiału do podstawy.
- Specjalne narzędzia, które pozwolą na demontaż i montaż fotela. Obejmuje to młotki, klucze, szczypce do gwoździ.
- Nóż lub cienka piła do metalu.
- Maszyna do szycia do obróbki tkanin. Jeśli nie ma, trzeba będzie działać igłą i nitką, co wymaga znacznie więcej czasu i wysiłku.
- Kreda krawiecka.
- Ostre nożyczki z długimi ostrzami, które mogą przecinać gruby materiał.
Przygotowanie nowej tkaniny do odnowienia fotela
Należy obliczyć ile potrzeba tkaniny obiciowej a do tego trzeba przygotować plan cięcia. Kupując nowy materiał obiciowy, zawsze musi być z marginesem. Zaleca się również zrobienie naddatków 10 cm. Ułożyć elementy tak, aby pasowały do szerokości 1,4 metra. Jest to standardowa szerokość dla specjalnych tkanin obiciowych. Trzeba to zrobić tak, aby podłużna nić płótna przebiegała wzdłuż siedziska i oparcia, a na fotelach – w poprzek.
Jeśli wybrana tkanina obiciowa ma wzór graficzny, który będzie wymagał połączenia, cięcie trzeba wykonać bezpośrednio na płótnie. Kolejny krok to rozcięcie części z niewielkim zapasem na wypadek, gdyby nowe obicie fotela materiałem nie pasowało idealnie. Sfastrygować części tymczasowym szwem ręcznym.
Wzmocnić luźne części w fotelu, dokręcić śruby i nakrętki. Wymienić zbrylone wypełnienie fotela. Wypróbować nowe obicie tymczasowo zabezpieczając je kilkoma zszywkami w miejscu, w którym materiał jest ukryty. Jeśli materiał obiciowy marszczy się trzeba wyregulować wzór, usuwając nadmiar w szwach albo też odwrotnie, dodając go tam, gdzie tapicerka jest zbyt naciągnięta. Wzory mogą nie dopasować się od razu, ponieważ podczas pracy stara tapicerka najprawdopodobniej odkształca się. Wykonać tyle łączników, ile potrzeba, aby wyeliminować wszystkie wady. Szycie ręczne nie zostawi śladów, a podarty ścieg maszynowy pozostawi przebicia, które zepsują wygląd tkaniny.
Mocowanie przygotowanej tkaniny obiciowej
Należy założyć tkaninę obiciową na fotel. Lepiej spiąć materiał za pomocą zszywek, aby móc równomiernie ją rozciągnąć. Najpierw wewnętrzny kontur jest mocowany na fotelu, a następnie zewnętrzne płótno jest przymocowane do dna. Nadmiar tkaniny trafia w fałdy, które są niewidoczne na widocznej części oparcia fotela. Następnie za pomocą zszywacza mocuje się wewnętrzną część siedziska. W miejscach, w których znajdują się otwory na nogi, należy wykonać otwory w tkaninie i przykręcić nogi. Przykryć zdejmowaną część siedziska wyściółką poliestrową i włożyć do nowego obszycia.
Na pierwszy rzut oka obijanie fotela materiałem może wydawać się prostym i przyjemnym zajęciem. To prawda, jeśli ktoś ma wystarczające umiejętności szycia, cierpliwość i wolny czas. Na pierwszy raz lepiej wybrać fotel, który ma proste kształty. Natomiast nietypowe kształty fotela o złożonej strukturze lepiej powierzyć profesjonalistom.
Tworzenie czegoś własnymi rękami to fascynujący proces, który pozwala ujawnić swoją kreatywność. Nie bez powodu w dobie masowej produkcji ręcznie robione produkty są cenione wyżej niż fabryczne odpowiedniki. Stary fotel z podartą tapicerką można zamienić w elegancki ekskluzywny mebel. Do salonu świetnie sprawdzą się skóra lub tkaniny z wyraźnym wzorem.