Jak sobie radzić ze stresem w czasie poszukiwania pracy? W Polsce bezrobocie ciągle spada i wskaźnik jest na rekordowo niskim poziomie. Jednak ciągle wiele osób zmaga się z brakiem zatrudnienia w pewnych grupach wiekowych i zawodowych. Zwolnieni specjaliści często miesiącami szukają zajęcia odpowiadającego ich kwalifikacjom i oczekiwaniom. A już kilka tygodni przebywania na bezrobociu obniża poczucie własnej wartości, co na późniejszym etapie utrudnia znalezienie nowego zajęcia.
Odpowiednie nastawienie
Rozpoczynając poszukiwanie pracy musimy się w odpowiedni sposób do tego nastawić. Nie zakładajmy od razu, że znajdziemy zajęcie za kilka dni po pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej. Bardzo często teraz procesy rekrutacyjne trwają do kilku tygodni i obejmują kilka etapów. Zdarza się, że duże sieci prowadzą centralne zatrudnianie, co oznacza że nasza aplikacja trafia najpierw do głównej siedziby do działu hr, który wstępnie wybiera kandydatów często przeprowadzając z nimi telefoniczne rozmowy. Dopiero później dochodzi do spotkań. Podobnie jest, gdy proces rekrutacji przeprowadza agencja pracy – pośrednictwo pracy. Przygotujmy się dobrze do całego procesu, co doda nam pewności siebie. Idąc na rozmowy rekrutacyjne przeczytajmy coś o firmie, w której chcemy zostać zatrudnieni. Bądźmy również gotowi na odpowiedzi na trudne pytania, które często zadają rekruterzy – łatwo odnajdziemy je w internecie. Pamiętajmy, że na rozmowie mamy niejako sprzedać siebie i swoje umiejętności, dlatego tak się do tego przygotujmy.
Nauka pisania CV
Wielu osób nie zdaje sobie sprawy jak ogromne znaczenie ma dobrze napisane CV. Agencja pracy – pośrednictwo pracy codziennie otrzymuje mnóstwo aplikacji i jeśli nasz życiorys niczym się nie wyróżnia a do tego jest źle sformatowany i napisany z błędami to z pewnością nikt nie będzie miał tego ochoty czytać. Dlatego już na samym początku poszukiwania pracy musimy zadbać o profesjonalne CV. Jeśli sami nie umiemy stworzyć takiego dokumentu to skorzystajmy z pomocy osób, które się na tym znają. W Internecie są również dostępne gotowe pliki, tzw. kreatory, które przeprowadzą nas przez proces tworzenia CV. Koniecznie powinniśmy też dodać swoje zdjęcie, jednak nie powinno być ono z jakiejś prywatnej sytuacji. Musimy na nim wyglądać profesjonalnie i dobrze, najlepiej jeśli jest zgodne z tym kim jesteśmy.
Drugim bardzo ważnym błędem, który popełniamy przy tworzeniu swojego CV jest wpisywanie tam wszystkiego, co popadnie. Szczególnie osoby z bogatym doświadczeniem zawodowym powinny tak usystematyzować miejsca pracy, żeby odpowiadały one zajęciu, o które się staramy. Przyjmuje się, że CV nie powinno przekraczać dwóch stron, chociaż dla wielu pracodawców wystarczająca jest jedna strona. W agencjach pracy- pośrednictwo pracy bardzo często pojawiają się aplikacje, które zawierają mnóstwo nieprzydatnych informacji. W ten sposób rekruter nadal nie wie, czy my faktycznie nadajemy się na dane stanowisko. Twórzmy CV w ten sposób, że nawet gdy dana praca nie była bezpośrednio związana z poszukiwanym zajęciem to np. zdobyliśmy tam cenne umiejętności, które przydadzą się w nowej pracy.
Pomoc systemowa
Nie zakładajmy, że sami poradzimy sobie z poszukiwaniem pracy. Korzystajmy z rozwiązań, które są dostępne na rynku. Możemy się zapisać do urzędu pracy, co pozwoli nam na zachowanie ubezpieczenia społecznego i ewentualnego świadczenia. Odwiedźmy również okoliczne agencje pracy- pośrednictwo pracy. Im więcej osób będzie nam szukać pracy tym lepiej dla nas. Sami oczywiście też przeszukujemy strony z ofertami pracy i wysyłajmy dopasowane aplikacje do danych stanowisk. Rozejrzyjmy się również za projektami unijnymi w naszym regionie. Być może uda nam się znaleźć odpowiedni dla nas. W takich projektach możemy otrzymać dofinansowanie na kursy zawodowe czy studia, co pozwoli nam zdobyć nowe umiejętności czy nawet zawód. Czasem ciężko znaleźć pracę w wyuczonej specjalizacji więc wtedy warto nauczyć się czegoś nowego. Jeśli mamy pomysł na własny biznes to możemy otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Otrzymamy też fachową pomoc w ukierunkowaniu naszej ścieżki kariery.
Doradcy zawodowi
Często zgłoszenie się do urzędu pracy czy agencji pracy – pośrednictwo pracy nie wystarcza. Czujemy się zagubieni na rynku pracy i nie jesteśmy w stanie znaleźć zatrudnienia w swoim fachu. Być może mamy też dość naszego zawodu i potrzebujemy zmiany, ale nie wiemy w jakim kierunku iść, żeby wykonywać pracę, którą będziemy lubić. Doradca zawodowy to osoba, która ma wszelkie kompetencje, żeby nam pomóc się w tym odnaleźć. Przede wszystkim doradca po rozmowie i wykonanych testach pomoże nam odkryć, w czym tak naprawdę jesteśmy dobrzy. Wiele osób wykonuje zawody, które są niezgodne z jego kompetencjami, przez co tylko się męczą. Taka wiedza pomoże nam ukierunkować poszukiwania, być może będziemy potrzebować nowych kursów czy szkoleń, które pozwolą na przyuczenie do nowego zawodu. Doradca wskaże nam również branże rozwijające się, w których nie będziemy mieć problemu, aby uzyskać zatrudnienie i dobrą pracę.