Jaka myjka ultradźwiękowa? Każdy podolog musi dbać o zachowanie najwyższych standardów w swoim gabinecie. Podstawą jest czystość i higiena. Te dwa aspekty muszą być spełnione niezależnie od zakresu usług. Zabiegi z wykorzystaniem narzędzi wielorazowych, manualna pielęgnacja stóp – wszystkie niosą ze sobą ryzyko przerwania ciągłości naskórka i zakażenia. Sterylność, jak i czystość miejsca pracy, a przede wszystkim stosowanych narzędzi, jest warunkiem koniecznym do uniknięcia tego typu ryzyka.
Pomocne są w tym profesjonalne urządzenia, które przyspieszają proces usuwania drobnoustrojów, a jednocześnie czynią go bardziej precyzyjnym. Przykładem są myjki ultradźwiękowe, które przeznaczone są do czyszczenia i dezynfekcji akcesoriów. Producenci oferują ich szeroki wybór, dzięki czemu podolodzy mogą dopasować rodzaj urządzenia do wymagań swojego gabinetu. Dostępne są myjki o różnych pojemnościach, kolorach i kształtach. Którą z nich wybrać? Jakie parametry wziąć pod uwagę?
Czym jest myjka ultradźwiękowa?
Myjka ultradźwiękowa, określana zamiennie jako wanienka ultradźwiękowa, opiera się na zjawisku przemieszczania fal dźwiękowych, które w kontakcie z wodą, wywołują zjawisko kawitacji. Efektem tego są mikro pęcherzyki, które separują brud i pozostałe zanieczyszczenia od czyszczonego przedmiotu. Po pierwsze taki system pozwala na dokładniejsze mycie powierzchni, cała procedura przebiega także w krótszym czasie. Po drugie jednak nie wymaga stosowania agresywnych środków chemicznych, a mimo to wykazuje dobrą skuteczność. Dzięki tym cechom myjka ultradźwiękowa uznawana jest za bezpieczną, ale również komfortowe narzędzie, które niezastąpione jest w klinice podologicznej. Ze względu na swoją kompaktową budowę i przemyślaną konstrukcję, jest łatwe w obsłudze. Usprawnia codzienną pracę nie tylko w gabinecie podologicznych, ale również kosmetycznym czy fryzjerskim. W każdym salonie usługowym, który zobowiązany jest zapewnić sterylność stosowanych narzędzi. Czym kierować się przy wyborze urządzenia? Pierwszym parametrem powinna być pojemność. Wszystko uzależnione jest od liczby i wielkości dezynfekowanych w gabinecie przedmiotów. Gdy jest ich mało, optymalna okaże się myjka o pojemności do jednego litra. Większe rozmiary wymagają innych rozwiązań, dlatego odpowiednia może okazać się pojemność do 9 litrów. Warto również pamiętać, że im większy pojemnik, tym wyższa cena.
Jak wybrać wymiary zbiornika i kosza myjki?
Podstawowym parametrem każdej myjki ultradźwiękowej są wymiary zbiornika i kosza myjki. Najczęściej producenci określają je w milimetrach. Decydując się na zakup urządzenia, warto zatem rozważyć przede wszystkim wielkość dezynfekowanych urządzeń i dopasować do nich wymiary myjki. Umieszczane w niej akcesoria (np. do pedicure medycznego) powinny zajmować miejsce swobodnie, pozostawiając wolną przestrzeń dla płynu czyszczącego. Konstrukcja myjki została opracowana w taki sposób, że jej wymiarom zawsze odpowiada wielkość kosza na dezynfekowane akcesoria. Rola kosza jest ogromna. Zapewnia precyzyjne czyszczenia, zwłaszcza powierzchni stykających się ze zbiornikiem, jak i ułatwia wyciąganie czystych akcesoriów (np. do usuwania odcisków). Z tych powodów należy zwrócić uwagę na wymiary obu elementów myjki.
Jak wybrać moc i częstotliwość ultradźwięków?
O wydajności urządzenia w gabinetach podologicznych świadczą przede wszystkim moc oraz częstotliwość. Drugi parametr ma wpływ na siłę, jak i precyzję czyszczenia. Siła czyszczenia maleje wprost proporcjonalnie do częstotliwości. Natomiast im wyższa częstotliwość, tym dokładniejsze czyszczenie przedmiotów. W związku z tym do usuwania większych i trudnych zabrudzeń używamy myjek o niższej częstotliwości i większej mocy. Odwrotnie do osiągnięcia precyzyjnych rezultatów mycia. Wtedy sprawdzą się urządzenia o wyższej częstotliwości. Jakie znaczenie ma moc myjki? Wpływa ona na objętość wody w zbiorniku. Większa myjka wymaga przetworników o większej łącznej mocy, aby zapewnić dezynfekcję w całej objętości myjki. W przeciwnym razie działa wyłącznie w obszarze przetworników. W związku z tym zwykle myjka o większej pojemności ma analogicznie większą mocą.
Zobacz również:
- popękane pięty Szczecin
- kostka arkady wrastający paznokieć Szczecin
- elektrokoagulacja w Szczecinie
- obcięcie paznokci w Szczecinie
Czym jest funkcja podgrzewania i sterowania?
Myjki ultradźwiękowe stosowane przez specjalistów podologów mogą być wyposażone w funkcję podgrzewania. Im wyższa temperatura, tym lepsza skuteczność . To szczególnie istotny aspekt w przypadku trudnych do usunięcia plam. W poradniach podologicznych, gdzie pojawiają się narzędzia o różnym stopniu zabrudzenia, konieczne są myjki z funkcją podgrzewania. Dodatkowo wyposażone są w funkcję regulacji temperatury, co pozwala dopasować jej poziom do indywidualnych potrzeb. Ponadto myjki ultradźwiękowe mogą być sterowane analogowo (pokrętłami) lub cyfrowo (za pomocą przycisków). Pierwsza metoda gwarantuje mniejszą precyzję, jednak rzadziej ulega awariom, szczególnie w pomieszczeniach o niekorzystnych czynnikach (np. duża wilgotność). Natomiast cyfrowe stanowią przykład nowoczesnych technologii, które znacznie usprawniają pracę.