Ortopeda – kompendium wiedzy na temat popularnej profesji lekarskiej: ortopeda to specjalista, z którego usług korzysta mnóstwo osób. Liczba chorób ortopedycznych jest naprawdę spora. Ortopedzi zajmują się diagnozowaniem schorzeń układu kostnego, jego wadami rozwojowymi oraz nieprawidłowościami postawy. Wielu ortopedów posiada także doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów z zakresu chirurgii urazowej. W niniejszym artykule wyjaśniamy, kim jest ortopeda oraz jak znaleźć dobrego ortopedę w Szczecinie. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Ortopeda Szczecin
Ortopeda jest specjalistą, który ukończył specjalizację w zakresie ortopedii oraz chirurgii urazowej (czyli traumatologii), bądź uzyskał tytuł chirurga dziecięcego. Programy obu wyżej wspomnianych specjalizacji obejmują zagadnienia dotyczące chorób narządu ruchu oraz pozwalają na leczenie w pełnym zakresie. Mowa tutaj nie tylko o leczeniu zachowawczym, ale również operacyjnym. Zakończenie szkolenia w obu tych dziedzinach pozwala także na zdobycie szerokiej wiedzy oraz umiejętności, które są nieocenione w trakcie planowania oraz dokonywania oceny realizowanych działań rehabilitacyjnych. Szczecin to miasto, w którym można znaleźć bardzo wiele profesjonalnych poradni ortopedycznych. Specjaliści zatrudniani w placówkach państwowych i prywatnych w Szczecinie z pewnością pomogą wszystkim pacjentom – nawet tym, którzy zmagają się z bardzo ciężkimi chorobami dysfunkcji ruchu.
Poradnia ortopedyczna – definicja
Poradnia ortopedyczna Ortho Expert jest miejscem, do którego udają się wszyscy pacjenci zmagający się z dysfunkcjami narządu ruchu – mowa tutaj zarówno o dysfunkcjach nabytych jak i o dysfunkcjach wrodzonych. Z powodu długiego oczekiwania na wizytę u ortopedy, pierwszej porady bez problemu można zasięgnąć korzystając z połączenia telefonicznego. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, ale i skuteczne, ponieważ pozwala na w miarę szybkie zdiagnozowanie choroby bez konieczności wychodzenia z domu.
Ortopeda dziecięcy – kim jest?
Ortopeda dziecięcy to jak wskazuje nazwa, lekarz, który zajmuje się leczeniem głównie dzieci. Podstawową grupą pacjentów, która do niego trafia, są noworodki i niemowlęta, które posiadają wady rozwojowe. Wśród bardzo istotnych problemów, z którymi muszą zmagać się ortopedzi dziecięcy, są następujące schorzenia:
- zniekształcenia twarzoczaszki,
- deformacje budowy mózgoczaszki,
- deformacje kończyn górny lub dolnych.
Niezwykle istotnymi chorobami są też wrodzone wady kręgosłupa, takie jak na przykład rozszczep, który związany jest jednocześnie także bardzo poważnymi powikłaniami natury neurologicznej. Istotną rolą ortopedy dziecięcego jest przeprowadzanie konsultacji z małymi pacjentami, u których podejrzewa się dysplazję stawów biodrowych. Wydanie opinii na temat aktualnego stanu zdrowia dziecka wymaga najpierw przeprowadzenia specjalnego badania klinicznego a także ultrasonografii.
Starsze dzieci udają się do ortopedy dziecięcego najczęściej, gdy zmagają się z wadami postawy. Chodzi tutaj o skoliozę, kifozę, czy inne nieprawidłowości związane z wygięciem kręgosłupa. Częstym schorzeniem ortopedycznym obserwowanym wśród starszych dzieci jest także płaskostopie – podłużne bądź poprzeczne.
Kiedy trzeba udać się do ortopedy?
Ortopeda to specjalista, do którego należy wybrać się w ściśle określonych okolicznościach. Przychodnie ortopedyczne dla dorosłych zajmują się zupełnie innymi przypadkami od przychodni ortopedycznych dedykowanych dzieciom. Ortopedia dla dorosłych leczą stany pourazowe, np. przykurcze, ograniczenia ruchomości a także skrócenia i deformacje kości. W przypadkach, gdy w zupełności wystarcza leczenie zachowawcze, ortopeda zobowiązany jest do tego, aby skoordynować działania rehabilitacyjne, dobrać odpowiednie wkładki do butów oraz dopilnować, aby pacjent posiadał specjalną podkładkę na siedzenie, z której na co dzień będzie on korzystał.
Ortopeda jest także lekarzem, który w sposób profesjonalny działa w celu zminimalizowania skutków niepełnosprawności. Osoby, które posiadają zaburzenia chodu lub jakiekolwiek inne poważne dysfunkcje, mogą zwrócić się do ortopedy po to, aby pomógł im we właściwy sposób dobrać chodzik, kule czy wózek inwalidzki. Z kolei jeśli danemu pacjentowi amputowano jakąś kończynę, ortopeda dba o przeprowadzenie właściwej rehabilitacji po takim zabiegu.
Do ortopedów udają się także pacjenci, którzy zmagają się ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa bądź dużych stawów. Jakie są najistotniejsze objawy sugerujące, że takie schorzenie nas dotknęło? Tego typu objawy to ogromna bolesność, poważne ograniczenie ruchów oraz rwa kulszowa czy inne zespoły korzeniowe, które mogą spowodować nawet, że dojdzie do niedowładu poszczególnych kończyn u danego pacjenta.
Jak znaleźć dobrego ortopedę? Ortopeda Szczecin
Szczecin to miasto, w którym działa bardzo wiele przychodni ortopedycznych. O ortopedę w Szczecinie nie jest trudno, przykładem jest znana klinika ortopedyczna Ortho Expert. Zanim znajdziemy dobrą przychodnię ortopedyczną w Szczecinie, przede wszystkim zapytajmy o opinię swoich znajomych oraz poczytajmy informacje na jej temat zamieszczone w internecie.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
https://ortho-expert |
www.ortho-expert.pl |