Specjalne kontenery chłodnicze służą do transportu łatwo psującej się żywności (mięso, ryby, owoce, warzywa) oraz towarów wymagających określonej temperatury i wilgotności (leki, rośliny, chemikalia) na krótkie i duże odległości. Takie urządzenia zapobiegają uszkodzeniom i pomagają utrzymać jakość towarów w transporcie. Warto zastanowić się bardziej szczegółowo, czym są kontenery chłodnicze, jakiego rodzaju i jak działają.
Co to jest kontener chłodniczy?
Jest to specjalny sprzęt transportowy do przewozu niektórych rodzajów towarów. Lub jest również używany jako stacjonarna jednostka chłodnicza.
Nowoczesne kontenery chłodnicze nadają się do przewozu różnego rodzaju ładunków:
Transport drogowy
Kontenery chłodnicze służą do transportu i długotrwałego przechowywania towarów wymagających specjalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych. Są wielokrotnego użytku i można je dostosować do bieżącego zadania. Główne obszary zastosowań to transport żywności, leków i roślin. Firmy handlowe często wykorzystują kontenery chłodnicze na targach rolniczych. Jest to urządzenie ogólnego przeznaczenia, które może służyć również jako magazyn, sklep detaliczny lub lodówka.
Wyposażenie kontenerów chłodniczych: rodzaje i konstrukcje
Odpowiadając na pytanie, czym jest kontener chłodniczy, warto zastanowić się nad jego wyposażeniem. Istnieje kilka rodzajów kontenerów chłodniczych, ale wszystkie mają mniej więcej ten sam plan. Składa się z dwóch głównych części – korpusu głównego i agregatu chłodniczego. W większości przypadków stosowane są agregaty Freon i nowoczesne czynniki chłodnicze, ponieważ są one najbezpieczniejsze dla środowiska.
Istnieje kilka rodzajów kontenerów chłodniczych ze względu na ich konstrukcję i zasadę działania. Błędem byłoby zakładać, że takie urządzenia to tylko chillery. Może działać zarówno ujemnie, jak i dodatnio, czyli w trybie ogrzewania. W takim przypadku powietrze wewnętrzne wewnątrz kontenera nie jest chłodzone, lecz ogrzewane.
Rama kontenera chłodniczego
Powłoka to konstrukcja, która podtrzymuje ościeżnicę, ściany, podłogi, sufity i drzwi. Najczęściej stosowanymi materiałami są płyta z pianki poliuretanowej, stal nierdzewna i aluminium.
Wszystkie części kontenera składają się z następujących elementów:
- Obudowa – Głównym materiałem do produkcji jest najczęściej blacha aluminiowa.
- Izolacja – W większości przypadków stosuje się piankę poliuretanową lub płytę piankową PCV.
- Warstwa wewnętrzna wykonana jest ze stali antykorozyjnej.
- Konstrukcja i układ kontenerów chłodniczych mogą się różnić w zależności od producenta i roku produkcji.
Ze względu na różnicę wielkości rozróżnia się następujące typy kontenerów chłodniczych:
45 stóp.
40 stóp.
20 stóp.
10 stóp.
Aby ułatwić umieszczenie towaru w środku, stosowane są specjalne palety. Są ułożone w taki sposób, aby między nimi była wolna przestrzeń. Musi być pewna odległość między ładunkiem a sufitem. Wewnątrz kontenera znajdują się specjalne oznaczenia umożliwiające kontrolę wzrokową.
Zobacz najlepsze kontenery:
Agregaty chłodnicze w kontenerach
Jednostka chłodnicza służy do zapewnienia funkcjonalności kontenera chłodniczego. Jego głównym celem jest utrzymanie wewnątrz określonej temperatury. W zależności od producenta i parametrów technicznych wewnętrzne obwody elektroniczne mogą się znacznie różnić. Chiller to zamknięty system, który działa jak lodówka. W większości przypadków kontrola temperatury odbywa się automatycznie, z uwzględnieniem wstępnie ustawionych ustawień.
Układ chłodniczy wyposażony jest w następujące główne elementy:
-
-
- kompresor.
- kondensator.
- parownik.
- grupa fanów.
- kontroler i wyrzutnia.
- filtr.
- kompresor do kontenerów chłodniczych
- filtr, suszarka nośna.
-
Drzwi kontenera chłodniczego
Drzwi są ważną częścią całego systemu. Biorąc pod uwagę czym jest i jakie są typy kontenerów chłodniczych, warto przyjrzeć się systemom drzwiowym. Ich głównym celem jest zapewnienie komfortowego załadunku i rozładunku ładunku, a także utrzymanie optymalnego mikroklimatu wewnątrz. Drzwi hermetyczne wykonane są z paneli warstwowych, tworzących efekt termosu, zapobiegając przedostawaniu się temperatury zewnętrznej do wnętrza obudowy. Ważną rolę odgrywa jakość drzwi i uszczelek.
Sprawdź także:
Kontrola temperatury w kontenerach chłodniczych
Wszystkie procesy są kontrolowane przez kontroler. Utrzymuje wymagany mikroklimat wewnątrz, odpowiada za pracę czujników oraz zapewnia ciągłą pracę sprzętu. W ten sposób wentylator włącza się i wyłącza automatycznie.
Elektroniczna jednostka sterująca zapewnia następujące funkcje:
-
-
-
-
- Ustaw i utrzymuj żądaną temperaturę i wilgotność.
- Ustawienie cyklu odszraniania.
- Wykrywanie usterek i monitorowanie wydajności.
- Wszystkie dane dotyczące temperatury i wilgotności oraz odchylenia są przechowywane w trybie cyfrowym.
-
-
-
Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że kontenery chłodnicze mają następujące zalety:
-
-
-
-
- Łatwy w użyciu i zarządzaniu – nie wymaga specjalnie przeszkolonego personelu do obsługi.
- Uniwersalność – Może być używany do chłodzenia i ogrzewania powietrza (zakres temperatur -35 +25 stopni).
- Ręczna lub automatyczna kontrola temperatury i wilgotności.
- Tryb automatyczny pozwala nie martwić się oszczędzaniem ładunku, gdy robi się chłodniej lub cieplej.
-
-
-
Kontenery chłodnicze są niezbędnym wyposażeniem we wszystkich rodzajach transportu, ponieważ pozwalają na utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności przewożonych towarów. Możliwość zmiany ustawień, różne tryby pracy zapewniają komfort i wszechstronność użytkowania.