Wybór domu opieki – co robić i na co zwracać uwagę? O ile kilkanaście lat temu domy opieki najczęściej wspominały to, co najgorsze i brakowało im szacunku dla osób starszych, o tyle dziś jest zupełnie inaczej i sam w sobie cieszy się popularnością – nie tylko wśród darczyńców na rzecz swoich bliskich, ale także zainteresowanych ludzi i przyszłych mieszkańców.
Domy opieki mogą być świetnym rozwiązaniem, które urozmaici życie starszej osoby i pozwoli na spędzenie go w optymalnych, spokojnych warunkach. Niestety wybór odpowiedniego nie należy do najłatwiejszych – zwłaszcza, że ostatnio w Polsce jest ich bardzo dużo. W tym krótkim samouczku opiszemy wszystko, co nam na to pozwala, oraz na co uważać po drodze.
Dom Emerytury — opis procesu wyszukiwania
Proces znalezienia domu opieki nie jest skomplikowany – przynajmniej na papierze. Składa się tylko z kilku kroków i można go uprościć do:
- Aby dokonać wstępnej selekcji, wybierzemy kilka domów, które spełniają nasze podstawowe kryteria (więcej na ten temat poniżej).
- Zwiedzaj po kolei każdy dom – najlepiej w towarzystwie starszego. Należy skupić się na słowach każdego – pamiętajmy, że powinniśmy wyrobić sobie własne zdanie na temat wszystkich domów, które wybieramy. Znając każdą z nich, będziemy mogli poprzez porównanie podjąć właściwą decyzję.
- Wybór dokonywany jest z uwzględnieniem opinii poprzedników i bardziej technicznych aspektów, z których wiele wymieniono poniżej.
W całym procesie nie powinniśmy się spieszyć. Ponieważ wybór odpowiedniego domu częściowo determinuje przyszłość naszych bliskich, ważne jest, aby traktować go ostrożnie. Nawet jeśli z tym rozwiązaniem nie wiążemy świetlanej przyszłości.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze domu opieki?
Jest wiele rzeczy, o których musimy pamiętać, wybierając coś tak ważnego jak dom opieki. Do absolutnie podstawowych należą:
- Jego lokalizacja – dom, który wybieramy dla osób starszych powinien znajdować się jak najbliżej naszego domu – pozwoli nam to często odwiedzać, a także sprowadzać osoby starsze do naszego domu, nawet w weekendy (ten rodzaj domu nie jest więzieniem – możesz to zrobić bez specjalnej zgody odgórnej);
- Dostęp do lekarzy specjalistów – osoby starsze często borykają się z różnymi dolegliwościami – a co ważne, wybrane przez nas rodziny zapewniają im dostęp do specjalistów, którzy mogą im pomóc;
- Warunki życia – to podstawa każdej rodziny. Powinno być w porządku, ale także funkcjonalne. Musimy też zwrócić uwagę na sprzątanie, używanie odpowiedniego sprzętu (w tym podstawowych przedmiotów, takich jak sztućce, talerze, wygodne łóżka, a nawet telewizory) oraz personelu, który powinien być cały czas pod ręką;
- Wejście do różnych atrakcji – senior spędzi tam cały swój czas. Co ważne, dom daje mu możliwość zgłębiania swoich pasji, a jednocześnie pozwala mu na interakcję z innymi mieszkańcami, np. poprzez różne zajęcia grupowe. Seniorowi nie wolno się nudzić – zawsze powinien mieć coś do roboty;
- Obecna liczba mieszkańców – zarówno przepełnionych, jak i nielicznych domów opieki powinna nas szokować. Niewielka część populacji może wykazywać brak zainteresowania jej usługami, zbyt duże – niezbyt komfortowe warunki życia.
Gdzie szukać domów opieki?
Najlepszym sposobem na znalezienie najlepszego domu opieki jest zwrócenie się o radę do jednego z naszych przyjaciół. Jeśli dopisze nam szczęście, dostaniemy cenne informacje, gdzie powinniśmy unikać, a gdzie możemy śmiało się zainteresować. Niestety często pomijana jest opcja wyjazdu ze znajomymi (ponieważ część z nich w ogóle nie korzystała z tego typu usług). Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zdani na siebie – mamy dostęp do najlepszego wynalazku współczesności – Internetu. Większość domów opieki podąża za nowoczesnymi technologiami i publikuje w nich swoje oferty. Warto zapoznać się z nimi i opiniami użytkowników (zwłaszcza negatywnymi) i wyrobić sobie pierwszą opinię. Jednak nigdy nie podejmiemy ostatecznej decyzji bez wizyty w wybranym domu.
Podsumowanie
Domy opieki to bardzo ważne miejsca w ich życiu. Dlatego wybór właściwej osoby powinien być naszym najwyższym priorytetem – zwłaszcza, że często jest to forma wdzięczności za to, co do tej pory dla nas zrobiła ukochana osoba. Nigdy nie podejmuj decyzji pochopnie, zawsze rozważ wiele opcji. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na wiele aspektów (wymienionych w naszym poradniku) i nigdy nie polegać na reklamach. Podstawą jest to, co widzieliśmy na własne oczy, a o opinie pytamy również naszych seniorów. Musi czuć się tam komfortowo, a ostateczna decyzja zawsze powinna należeć do niego.